A A A
Inspekcja Weterynaryjna
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii
w Szczecinie

Biuletyn Informacji Publicznej
Analiza grypy ptaków PIWet 12-11-20202020/08/20 POWSZECHNY SPIS ROLNY [PSR 2020]Poradniki dla rolników ws. rzeźni rolniczych i uboju na użytek własnyRozszerzenie zakresu cennika badań laboratoryjnychZasady pracy Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Szczecinie w związku z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2Główny Inspektorat Sanitarny - zalecenia w odniesieniu do żywności w związku z pandemią COVID-19Gniazdo 2019 - ćwiczenia symulacyjne ze zwalczania ASF u dzikówBREXIT - Broszury informacyjneOd 1 listopada nowy wzór świadectwa zdrowia zwierząt dla zwierząt domowychDiagnostyka boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu nawet do 24 hAktualne druki oświadczeń przedsiębiorcy i lekarza weterynarii w przypadku uboju z konieczności zwierzątASF - informacje dla hodowców trzody chlewnejRozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 lutego 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świńObowiązki hodowców zwierząt gospodarskich dotyczące stosowania antybiotykówWytyczne dotyczące postępowania w przypadku znalezienia padłego dzikaPobieranie próbek do badań w przypadku podejrzenia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).Dobrowolny program zwalczania IBR/IPV oraz BVD-MD w stadach bydłaPRZESŁANIE I PAKOWANIE MATERIAŁU DO BADAŃ LABORATORYJNYCH W KIERUNKU ASF Informacja dla hodowców drobiu – w związku z zagrożeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w PolsceRozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 lipca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świńBadanie kleszczy w kierunku BORELIOZYRozporządzenie MRIRW w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptakówWytyczne Głównego Lekarza Weterynarii dla myśliwych dot. postępowania podczas polowań na ptactwo łowne.

Aktualności

ASF - Afrykański pomor świń

Zachodniopomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, iż 23 lipca w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym potwierdzono wystąpienie pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwie utrzymującym m.in. 5 sztuk trzody chlewnej. Gospodarstwo zlokalizowane jest w gminie Gródek, powiat białostocki, województwo podlaskie. Właściciel zaobserwował pogorszenie stanu zdrowia u zwierząt. Przybyły lekarz weterynarii zanotował znacznie podwyższoną ciepłotę ciała u jednej ze sztuk, która padła następnego dnia. Pobrane podczas dochodzenia epizootycznego próbki trafiły do badania do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Wynik badania na wykrywanie obecności materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń przy użyciu testu PCR– potwierdził obecność wirusa.Wszystkie pozostałe świnie zostały zabite i poddane utylizacji w bezpieczny sposób. Teren całego gospodarstwa został oczyszczony i zdezynfekowany. Podjęto wszelkie działania przewidziane prawem i procedurami, związane ze zwalczaniem choroby, łącznie z wyznaczeniem obszaru 3 km strefy zapowietrzonej i 7 km strefy zagrożonej. Na obszarach tych wykonywane są wszystkie niezbędne czynności. Ognisko choroby zlokalizowane jest w utworzonej w marcu br. strefie zainfekowanej i fakt ten nie powoduje konieczności dokonywania rozszerzania jakichkolwiek restrykcji na inne regiony Polski.

Zwracam uwagę, że za nie stosowanie się do wymagań prawnych i zakazów oraz nakazów powiatowego lekarza weterynarii w zakresie zwalczania choroby, grożą surowe sankcje karne.

Natomiast wszelkie działania z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej związane z zabiciem świń w ramach zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby finansowane są z budżetu państwa, a za zwierzęta przysługuje odszkodowanie.

Dla przypomnienia ASF jest prawie w 100% śmiertelny dla świń domowych i dzików. Należy pamiętać, iż ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Należy jednakże podkreślić, że państwo na terytorium którego wystąpi ASF narażone jest na bardzo duże straty ekonomiczne.  Straty w przemyśle mięsnym oraz hodowli, powodowane są wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od świń, a także padnięciami świń i kosztami likwidacji ognisk choroby.

Lista załączników:
ulotka ASF myśliwi i leśnicy [179801 bajtów]
ulotka ASF rolnicy cały kraj [182044 bajtów]
 
 drukuj
100 lat Aadministracji Weterynaryjnej

Diagnostyka boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu nawet do 24h