A A A
Inspekcja Weterynaryjna
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii
w Szczecinie

Biuletyn Informacji Publicznej
Przyjmowanie próbek w Wielkanoc i 1-3 maja 2025 r.W związku z zagrożeniem pryszczycą Inspekcja Weterynaryjna odradza zakupu słomy i siana oraz zwierząt wrażliwych po okazyjnie niskich cenach pochodzących z obszarów Węgier i SłowacjiPrzyjmowanie próbek urzędowych w okresie przedświątecznymWskazania dla opiekunów zwierząt domowych na terenach dotkniętych powodziąSamochód o napędzie hybrydowym typu plug-in przeznaczony do realizacji zadań statutowych Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Szczecinie.Porozumienie o współpracy pomiędzy WIOŚ a IWWytyczne dotyczące poprawy dobrostanu trzody chlewnej w tym zapobiegania obgryzaniu ogonów u świńZasady przemieszczania zwierząt towarzyszących z Ukrainy do UE - od 01.07.2023 r.Polska wieś to przyszłośćPorozumienie o współpracy pomiędzy KAS i IW Nowe uproszczone zasady wjazdu osób przemieszczających się z Ukrainy ze zwierzętami domowymiUtrzymywanie drobiu na własne potrzeby - warunki zwolnienia z rejestracjiODBIÓR PRÓBEK OD KLIENTÓW ZAKŁADU HIGIENY WETERYNARYJNEJ W SZCZECINIE i ODDZIAŁU ZHW W KOSZALINIEWytyczne Komisji Europejskiej dotyczące wdrażania systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności obejmujących dobre praktyki higieniczne i procedury oparte na zasadach HACCPDane dla osób podróżujących z Ukrainy do innych krajów członkowskich UE ze zwierzętami pies/kot/fretka i nie posiadających kompletu dokumentówWytyczne w sprawie wspólnego logo dla podmiotów prowadzących wysyłkową sprzedaż detaliczną o kategorii dostępności OTCBREXIT- zasady od 1 stycznia 2021Poradniki dla rolników ws. rzeźni rolniczych i uboju na użytek własnyZasady pracy Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Szczecinie w związku z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2Główny Inspektorat Sanitarny - zalecenia w odniesieniu do żywności w związku z pandemią COVID-19BREXIT - Broszury informacyjneOd 1 listopada nowy wzór świadectwa zdrowia zwierząt dla zwierząt domowychDiagnostyka boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu nawet do 24 hAktualne druki oświadczeń przedsiębiorcy i lekarza weterynarii w przypadku uboju z konieczności zwierzątObowiązki hodowców zwierząt gospodarskich dotyczące stosowania antybiotykówBadanie kleszczy w kierunku BORELIOZY

Aktualności

ASF - Afrykański pomor świń

Zachodniopomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, iż 23 lipca w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym potwierdzono wystąpienie pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) w gospodarstwie utrzymującym m.in. 5 sztuk trzody chlewnej. Gospodarstwo zlokalizowane jest w gminie Gródek, powiat białostocki, województwo podlaskie. Właściciel zaobserwował pogorszenie stanu zdrowia u zwierząt. Przybyły lekarz weterynarii zanotował znacznie podwyższoną ciepłotę ciała u jednej ze sztuk, która padła następnego dnia. Pobrane podczas dochodzenia epizootycznego próbki trafiły do badania do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Wynik badania na wykrywanie obecności materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń przy użyciu testu PCR– potwierdził obecność wirusa.Wszystkie pozostałe świnie zostały zabite i poddane utylizacji w bezpieczny sposób. Teren całego gospodarstwa został oczyszczony i zdezynfekowany. Podjęto wszelkie działania przewidziane prawem i procedurami, związane ze zwalczaniem choroby, łącznie z wyznaczeniem obszaru 3 km strefy zapowietrzonej i 7 km strefy zagrożonej. Na obszarach tych wykonywane są wszystkie niezbędne czynności. Ognisko choroby zlokalizowane jest w utworzonej w marcu br. strefie zainfekowanej i fakt ten nie powoduje konieczności dokonywania rozszerzania jakichkolwiek restrykcji na inne regiony Polski.

Zwracam uwagę, że za nie stosowanie się do wymagań prawnych i zakazów oraz nakazów powiatowego lekarza weterynarii w zakresie zwalczania choroby, grożą surowe sankcje karne.

Natomiast wszelkie działania z nakazu Inspekcji Weterynaryjnej związane z zabiciem świń w ramach zapobiegania rozprzestrzenianiu się choroby finansowane są z budżetu państwa, a za zwierzęta przysługuje odszkodowanie.

Dla przypomnienia ASF jest prawie w 100% śmiertelny dla świń domowych i dzików. Należy pamiętać, iż ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Należy jednakże podkreślić, że państwo na terytorium którego wystąpi ASF narażone jest na bardzo duże straty ekonomiczne.  Straty w przemyśle mięsnym oraz hodowli, powodowane są wstrzymaniem obrotu i eksportu świń, mięsa wieprzowego oraz produktów pozyskiwanych od świń, a także padnięciami świń i kosztami likwidacji ognisk choroby.

Lista załączników:
ulotka ASF myśliwi i leśnicy [179801 bajtów]
ulotka ASF rolnicy cały kraj [182044 bajtów]
 
 drukuj
Pryszczyca

Badania usługowe

Diagnostyka boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu nawet do 24h

Zatrzymaj Afrykański Pomór Świń

Badanie MVV CAEV