A A A
Inspekcja Weterynaryjna
Wojewódzki Inspektorat Weterynarii
w Szczecinie

Biuletyn Informacji Publicznej
Poradniki dla rolników ws. rzeźni rolniczych i uboju na użytek własnyRozszerzenie zakresu cennika badań laboratoryjnychZasady pracy Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Szczecinie w związku z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2Główny Inspektorat Sanitarny - zalecenia w odniesieniu do żywności w związku z pandemią COVID-19Gniazdo 2019 - ćwiczenia symulacyjne ze zwalczania ASF u dzikówBREXIT - Broszury informacyjneOd 1 listopada nowy wzór świadectwa zdrowia zwierząt dla zwierząt domowychDiagnostyka boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu nawet do 24 hAktualne druki oświadczeń przedsiębiorcy i lekarza weterynarii w przypadku uboju z konieczności zwierzątASF - informacje dla hodowców trzody chlewnejRozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 9 lutego 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świńObowiązki hodowców zwierząt gospodarskich dotyczące stosowania antybiotykówWytyczne dotyczące postępowania w przypadku znalezienia padłego dzikaPobieranie próbek do badań w przypadku podejrzenia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).Dobrowolny program zwalczania IBR/IPV oraz BVD-MD w stadach bydłaPRZESŁANIE I PAKOWANIE MATERIAŁU DO BADAŃ LABORATORYJNYCH W KIERUNKU ASF Informacja dla hodowców drobiu – w związku z zagrożeniem wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w PolsceRozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 5 lipca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świńBadanie kleszczy w kierunku BORELIOZYRozporządzenie MRIRW w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptakówWytyczne Głównego Lekarza Weterynarii dla myśliwych dot. postępowania podczas polowań na ptactwo łowne.

Aktualności

Szczepienia wiosenne 2012

Informacja dla mieszkańców województwa zachodniopomorskiego

Zachodniopomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Szczecinie informuje, że w dniach od 21  do 28 kwietnia 2012 r., będzie przeprowadzana na obszarze województwa zachodniopomorskiego wiosenna akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Jeżeli wystąpią niekorzystne warunki meteorologiczne lub inne przeszkody uniemożliwiające loty samolotów, akcja będzie prowadzona w kolejnych dniach kwietnia, czy maja. Podobnie jak w latach ubiegłych, szczepienie będzie wykonane za pomocą doustnej szczepionki zatopionej w przynęcie, wyrzucanej z samolotów na lasy, pola, łąki i nieużytki.

Apeluję o współpracę, by wiosenna akcja szczepienia lisów, jak i wszystkie kolejne, zakończyła się sukcesem (tzn. by  jak największa liczba dawek szczepionki została podjęta przez zwierzynę).

Proszę o kierowanie się niżej wymienionymi zasadami: 

 1. W trakcie rozrzucania szczepionki z samolotów i przez kolejne 7 dni po jej wyrzuceniu, czyli w dniach od 21 kwietnia do  05 maja 2012 r., proszę:
  • nie urządzać polowań,
  • nie wprowadzać wycieczek, grup szkolnych oraz innych grup zorganizowanych na obszar objęty szczepieniem,
  • nie dotykać, nie zbierać i nie niszczyć przynęt zawierających szczepionkę,
  • zwierzęta gospodarskie trzymać pod kontrolą,
  • nie wypuszczać psów i kotów poza własne gospodarstwo,
  • pouczyć dzieci o konieczności unikania kontaktu ze szczepionką.
 2. W razie kontaktu człowieka ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić się do najbliższej placówki służby zdrowia.
 3. W przypadkach kontaktu zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić się do najbliższego zakładu leczniczego dla zwierząt.

 

Szczepionka w postaci zawiesiny z atenuowanym szczepem wirusa wścieklizny zawarta jest w blistrze zatopionym w przynęcie. Szczepionka w zanęcie kształtem zbliżona jest do nieregularnego krążka o średnicach 3,5 i 4 centymetry, a wysokości 1,5 do 1,7 centymetra. Waga jednego krążka wynosi ok. 14 gram. Szczepionka przeznaczona jest do stosowania doustnego dla lisów wolno żyjących. Już  jedna dawka szczepionki uodparnia lisa przeciwko wściekliźnie wywoływanej przez  szczepy uliczne wirusa oraz zapobiega przenoszeniu choroby w środowisku.Szczepionka zapewnia ochronę wyłącznie lisom, które w momencie szczepienia nie były zakażone wirusem wścieklizny. Nie uodparnia zwierząt domowych.

Ze względu na to, że zwierzęta te są konkurentami w spożywaniu przynęt, koty i psy należy trzymać przy domu lub wyprowadzać na spacery w kagańcu i na smyczy. Szczepionka jest bezpieczna dla innych gatunków zwierząt, co zostało potwierdzone badaniami. Jednakże każdorazową możliwość spożycia szczepionki przez zwierzę należy zgłosić w zakładzie leczniczym dla zwierząt.

Ze względu na konieczność zachowania swoistego zapachu przynęt, zaleca się nie podnoszenie „krążków” szczepionki. W przypadku dostania się płynnej szczepionki na błony śluzowe człowieka należy dokładnie przepłukać je wodą i bezzwłocznie zasięgnąć porady lekarza. W razie zetknięcia się szczepionki ze skórą narażone partie należy umyć wodą z mydłem. O fakcie jakiegokolwiek kontaktu szczepionki ze skórą, czy błonami śluzowymi człowieka należy również zawsze powiadomić lekarza pierwszego kontaktu

 
 drukuj
100 lat Aadministracji Weterynaryjnej

Diagnostyka boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu nawet do 24h