•wymianą wewnątrzunijną
•importem i tranzytem z krajów trzecich,
•eksportem zwierząt do krajów trzecich.
• Wszystkie państwa członkowskie UE używają systemu TRACES do wystawiania dokumentów wwozu CVEDA, CVEDP oraz świadectw INTRA w obrocie wewnątrzwspólnotowym, zgodnie z dostępnymi wzorami, wprowadzając przez Internet dane do centralnej bazy w Luxemburgu,
• Właściwy organ weterynaryjny wystawiający dokument (graniczny lekarz, powiatowy lekarz) uprawomocnia – zatwierdza dokument,
• W systemie rejestrowane są wyniki weterynaryjnej kontroli zwierząt lub produktów
Posterunki Kontroli GranicznejPKG (BIP) – organy weterynaryjne określone w art. 2(2) punkt g Dyrektywy 97/78/EC oraz art.2(2) punkt f Dyrektywy 91/496/EEC
• Organy władzy weterynaryjnej zgłoszone przez państwa członkowskie do systemu TRACES muszą być wyposażone w odpowiedni sprzęt komputerowy i łącze do Internetu niezbędne dla prawidłowego do funkcjonowania systemu.
• Każda miejscowość posiadająca kod pocztowy jest przydzielona do jednostki lokalnej, przez którą jest nadzorowana oraz do jednostki regionalnej, do której przynależy dana jednostka lokalna.
• Każdy organ władzy weterynaryjnej zgłoszony do systemu jest reprezentowany przez zarejestrowanych użytkowników, którzy mają uprawnienia odpowiadające organowi.
• Inni zarejestrowani użytkownicy systemu to osoby reprezentujące podmioty gospodarcze nadzorowane przez organy władzy weterynaryjnej
Kolejność działań
1.Wpisanie świadectwa do systemu – PIW (PKG) lub osoba reprezentująca podmiot gospodarczy
2.Wstępne zatwierdzanieprzez lekarza (pre-walidacja) - opcjonalnie
3.Zatwierdzenie (walidacja) przez lokalne władze weterynaryjne PIW lub PKG
4.Przewóz towaru ze świadectwem z ewentualną kontrolą w miejscach odpoczynku (PIW)
5.Kontrola w miejscu dostawy lub przekroczenia granicy (PIW lub PKG)
System służy do:
1.wystawiania świadectw weterynaryjnych dla żywych zwierząt i pewnych produktów pochodzenia zwierzęcego w handlu wewnątrzunijnym,
2.wystawiania dokumentów CVED dla wwożonych na terytorium państw członkowskich UE zwierząt i produktó z państw trzecich ,
3.prowadzenia nadzoru weterynaryjnego
1.Handel wewnątrz Wspólnoty zwierzętami i pewnymi produktami (materiał biologiczny, materiał wysokiego ryzyka).
2.Wywóz (eksport) do państw trzecich zwierząt i produktów.
3.Przywóz (import) zwierząt i produktów pochodzących z państw trzecich.
4.Przewóz (tranzyt) przez terytorium państw członkowskich UE zwierząt i produktów z państw trzecich przeznaczonych na eksport do państw trzecich.
5.Przywóz produktów, objętych art. 8 ust. 4 Dyrektywy Rady 97/78/WE, które muszą być monitorowane począwszy od PKG wwozu, do zakładu przeznaczenia (kanalizacja).
6.Powtórny wwóz na terytorium UE produktów pochodzenia wspólnotowego, nie przyjętych przez kraj trzeci.
7.Przywóz produktów objętych art. 8 ust. 1 Dyrektywy Rady 97/78/WE.
8.Przywóz (import) produktów z państwa trzeciego nie spełniających wymagań przywozowych, przeznaczonych do magazynów w strefach wolnocłowych, magazynów wolnocłowych, magazynów celnych, na zaopatrzenie statków.
9.Przywóz (import) produktów, które nie mają zezwolenia, przeznaczone do przetwórstwa w państwie członkowskim.
10.Przewóz mączki zwierzęcej, mięsa i kości pochodzących ze ssaków, oraz portugalskich środków żywienia zwierząt.
Świadectwo INTRA wprowadza do systemu Powiatowy Lekarz Weterynarii.
O przesyłce powiadamiany jest właściwy organ weterynaryjny państwa członkowskiego będącego docelowym miejscem dostawy, jednostki centralne państw członkowskich, przez które towar jest przewożony, a także jednostka centralna w GIW (główny Inspektorat weterynarii) oraz właściwy WIW (Wojewódzki Inspektorat Weterynarii).
Wywóz do państw trzecich
Świadectwo INTRA wprowadza do systemu PLW.
O przesyłce powiadamiany jest właściwy PKG lub BIP państwa członkowskiego, przez który towar opuszcza terytorium UE, jednostki centralne państw członkowskich, przez które towar jest przewożony, a także jednostka centralna w GIW oraz właściwy WIW.
Przywóz z państw trzecicch
• zwierzęta są przeznaczone dla państwa członkowskiego lub regionu posiadającego specyficzne wymagania
– zostały pobrane próbki do badań laboratoryjnych, ale wyniki nie są znane w momencie gdy przesyłka opuszcza punkt kontroli granicznej.
– zapewniona jest kontrola fizyczna przez państwo członkowskie będące miejscem docelowym przywozu.
Nie dotyczy zwierząt domowych towarzyszących podróżnym, przywożonych lub przewożonych w celach niehandlowych.